کد خبر: ۲۴۹۱۰۷
تاریخ انتشار: ۰۹:۴۸ - ۰۶ مهر ۱۴۰۱
دکتر مهرداد جشنی پور

جنوب نیوز: این روزها که غبار فتنه به بهانه مرگ غم انگیز مهسا امینی در حال فروکش شدن است ، بررسی ابعاد این فتنه از چند منظر قابل بررسی است.

یادداشت: دکتر مهرداد جشنی پور، خبرنگار و  کارشناس مسائل سیاسی ایران

نکته اول

گفته می شود 23 دستگاه در کشور، در حوزه ستاد امر به معروف و نهی از منکر مسئولیت قانونی بر عهده دارند که به دلیل بی توجهی های فراوان بخش عمده ای از این دستگاه ها، شاهد ولنگاری هایی در عرصه عفاف و حجاب و عفت عمومی به عنوانی یکی از 18 عرصه کارکردی این ستاد هستیم. این که پلیس و نیروی انتظامی به عنوان یکی از این 23 دستگاه مسئولیت قانونی دارد و در قالب قانون موظف به اجرای وظایفش در این بخش است، چیز جدیدی نیست.

نکته دوم

دختر جوانی به نام مهسا امینی در مقر پلیس که روزانه پذیرای جمعی از هم طنان برای توجیه و آموزش پیرامون موضوع حجاب و عفاف است، سلامتی اش به خطر می افتد و با وجود اقدامات به موقع پزشکی جانش را از دست می دهد. پدیده ای غم انگیز که طی چندین سال فعالیت قانونی پلیس در حوزه حجاب و عفاف، امری استثنایی تلقی شده و برای تعیین دقیق علت مرگ و پاسخگویی به افکار عمومی با حساسیت مقامات عالی رتبه کشور همراه و پلیس اقدام به انتشار فیلم ها و مستندهای موجود می کند. این موضوع به زودی در اتاق فکر سرویس های امنیتی خارجی مورد توجه قرار گرفته و دستور آشوب به عمال این سرویس ها ، معاندین  نظام و عناصر وابسته در داخل کشور صادر و تنور هشتگ هایی در شبکه های مجازی با این عنوان گرم می شود. متعاقب این شرایط، بخشی از شهرهای کشور توسط عده ای نوجوان و جوان تهییج شده و اغتشاشگران وارد فضای ناامنی می گردد.

نکته سوم

بر اساس تخمین ها زده شده از حدود 85 میلیون ایرانی، کمتر از 30 هزار نفر که عموما بین 18 تا 28 سال سن دارند به تحریک عناصر پشت پرده از طریق شبکه های اجتماعی، تهییج شده تا با ایجاد بلوا و اغتشاش در سطح برخی از شهرهای ایران، کشور را که در شرایط خاصی از جمله عضویت رسمی در سازمان همکاری های شانگهای، حضور و سخنرانی ریاست محترم جمهوری در مجمع عمومی سالانه سازمان ملل متحد و دوره سرنوشت ساز گفتگوهای برنامه هسته ای ایران در قالب برجام قرار دارد را تحت شعاع قرار دهند.

نکته چهارم

"یکی از مهمترین اصول قانون اساسی در زمینه آزادی‌های سیاسی و مدنی، اصل ۲۷ است که در مورد تشکیل اجتماعات و راهپیمایی‌ها و شرایط تشکیل آن‌ها سخن گفته است. در اصل ۲۷ آمده است: «تشکیل اجتماعات و راه‌پیمایی‌ها، بدون حمل‌سلاح‌، به شرط آن که مخل به مبانی اسلام نباشد آزاد است‌.» قانون اساسی در اصل ۲۶ در مورد فعالیت احزاب بیان داشته «احزاب‌، جمعیت‌ها، انجمن‌های سیاسی و صنفی و انجمن‌های اسلامی یا اقلیت‌های دینی شناخته شده آزادند، مشروط به‌این که اصول استقلال‌، آزادی‌، وحدت ملی‌، موازین اسلامی و اساس جمهوری اسلامی را نقض نکنند. هیچ‌کس را نمی‌توان از شرکت در آنها منع کرد یا به شرکت در یکی از آنها مجبور ساخت‌.»

ماده ۶‌تبصره ۲ قانون فعالیت احزاب، برگزاری راهپیمایی‌ها را با اطلاع وزارت کشور بدون حمل سلاح در صورتی که به تشخیص کمیسیون ماده ۱۰ مخل به مبانی اسلام نباشد مجاز دانسته است. طبق این ماده تجمعات در میادین و پارک‌های عمومی با کسب مجوز از وزارت کشور آزاد است.

با توجه به این که در این قوانین بالادستی و پایین دستی آزادی تجمعات و برگزاری راهپیمایی ها طبق قانون برای اعتراض با درخواست مجوز از وزارت کشور و زیرمجموعه آن به خوبی دیده شده اما به دلیل این که هیچ گروه و حزبی حاضر به پذیرش مسئولیت این تجمعات نیست، شاهدیم که عده ای به شکل فراقانونی اقدام به به این تجمعات و اعتراضات می کنند که به دلیل وجود بسترهای مناسب برای رسوخ افکار و اقدامات برندازی توسط عناصر معلوم الحال ضد انقلاب، یک تجمع اعتراضی سالم همیشه به ایجاد خشونت و پایمال کردن اموال عمومی و ناامنی در کشور ، منجر می شود. 

نکته پنجم

مرگ مهسا امینی اگر چه سبب پریشانی افکار عمومی شد اما بهانه ای ایجاد کرد تا سیاست های مداخله جویانه چندگانه امریکا و کشورهای اروپایی در قبال جمهوری اسلامی، بار دیگر در حوزه دیپلماسی سیاسی و رسانه ای به شدیدترین وجه ممکن خود را نشان دهد تا موضوع  بی اعتمادی به جهان غرب که به کرات در منویات رهبری خطاب به دولتمردان و ملت ایران بیان شده ، رنگ عینی تری به خود گیرد.

این کشورها که قادر به پنهان کردن ماهیت کثیف فاشیستی خود در قبال پیشرفت های جمهوری اسلامی ایران در ابعاد مختلف نیستند با صحنه گردانی رسانه ای ، مترصد بهانه هایی در نظام جمهوری اسلامی ایران هستند تا بتوانند با شانتاژهای مختلف، اوج دشمنی خود را با مردم انقلابی ایران نمایش دهند.

 نتیجه گیری

1) با تایید و تکریم اقدامات صحیح، اصولی و قانونی نیروی انتظامی که برای حفظ امنیت ، شهدای فراوانی تقدیم ملت و خاک جمهوری اسلامی کرده و همیشه مورد توجه و سپاسگزاری مردم قرار گرفته است، اگر در موضوع فوت مهسا امینی توسط نیروهای این سازمان، احیانا لغزشی صورت گرفته نیاز است که پس از بررسی همه جانبه ابعاد آن، اقدامات قانونی با افراد خاطی به عمل آید تا اقدامات خودسر عده ای محدود ، کارکرد های وسیع این نیرو و گشت ارشاد را زیر سوال نبرد.

2) با توجه به این که بخش عمده ای از افرادی که در اغتشاشات اخیر دستگیر شده اند، افرادی جوان و عمده تهییج شده بوده نیاز است که پس از بررسی، مورد رافت اسلامی قرار گرفته و اگر در بازداشتگاهی قرار دارند، بدون تشکیل پرونده قضایی، آزاد شوند اما دستگاه قضا، با افرادی که عامدانه سبب تشویق مردم به ایجاد هرج و مرج ، اغتشاش ، اقدام به تخریب اموال عمومی و خسارات فراوان شده اند به شدیدترین وجه برخورد کند.

3) جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک ابرقدرت و ژاندارم در منطقه پر از آشوب خاورمیانه، سال هاست که موازنه سیاسی را به نفع خود ضرب کرده به گونه ای که هر نوع تصمیم گیری در این منطقه بدون اذن و نگاه سیاسی و دیپلماتیک ایران اسلامی، فاقد مفهوم محتوایی و کارکردی است. اگر آمریکا و برخی از کشورهای غربی هنوز بر این باور غلط هستند که می توانند با سازماندهی نیروهای محدود و بی وزن اپوزیسیون در ایران، جنجال ، انقلاب های رنگی و موضوع براندازی را پیگیری کنند ، به باورم همچنان عمق باورهای ایدئولوژیک این مردم را نشناخته اند. مردمی که با وجود همه تنگناهای اقتصادی، مشکلات معیشتی و اشتغال، انقلاب و نظامشان را دوست دارند و حاضر به معامله دو سر باخت با آمریکایی ها و غربی ها نیستند.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: