کد خبر: ۲۴۶۷۲۷
تاریخ انتشار: ۰۹:۱۲ - ۱۹ دی ۱۴۰۰

تحرّک "بریگاد قزاق" در ایران! / پیشنهاد تکرار اقدام نابجای روحانی به رئیسی

جنوب نیوز: فیاض زاهد، از فعالان اصلاح‌طلب در یادداشتی در شماره شنبه گذشته روزنامه اعتماد با اشاره به سفر قریب‌الوقوع حجت‌الاسلام رئیسی رئیس‌جمهور کشورمان به روسیه و نقش بعضا واسطه‌ای روسیه در مذاکرات برجامی، نوشته است:

"خودتان با امریکایی‌ها ملاقات و گفت‌وگو کنید. رهبری قبلا هم اجازه این کار را داده‌اند. چه معنایی دارد که مهم‌ترین تصمیم و مذاکرات کشور طی ده‌ها سال گذشته به دست واسطه‌های ناامن و غیرقابل اعتماد سپرده شود. ‌شما که بهتر از رفتار روسیه در سوریه باخبرید. شما که می‌دانید نه روسیه و نه غرب و نه چین به فکر منافع ما نیستند. این امر کاملا عقلانی است. پس به این گونه مذاکره پایان داده به منشأ اصلی فتنه رجوع کنید تا مبادا ایران وجه‌المصالحه تنش‌های روسیه در داستان اوکراین و چین در ماجرای تایوان باشد. من و هم شما می‌دانیم که بدون گفت‌وگوی مستقیم، هیچ‌گونه تفاهمی محقق نخواهد شد. نهایتا این امریکا و ایران هستند که باید توافق کنند. پس نقش بازیگران حاشیه‌ای را کم کنید یا از آنها در راستای تامین منافع خود بهره ببرید. شنیدن اخباری مبنی بر مذاکره نماینده روسیه از سوی ایران با نماینده امریکا و انتشار عکس‌های این ملاقات‌ها، سودی که ندارد هیچ، خشم افکار عمومی را علیه شما و دولت‌تان برمی‌انگیزد. خیرخواهانه عرض می‌کنم جلوی این فرآیند را بگیرید. شما به قرآن قسم خورده‌اید تا پاسدار حقوق مردم ایران باشید. به عهد خود وفا کنید. هرچه این ماجرا طول بکشد، روس‌ها و فرانسوی‌ها و انگلیسی‌ها و... ثمره خود را می‌برند. "[۵]

*درباره اظهارات زاهد و توصیه‌های او به آقای رئیسی باید دانست که اولا انتظار می‌رود رئیس‌جمهور رئیسی در دام اشتباهی که روحانی مرتکب آن شد (تماس تلفنی با اوباما) و مورد شماتت رهبری هم قرار گرفت، نیافتد.

ثانیا رهبر معظم انقلاب هرگز و هرگز اجازه ملاقات و مذاکره مستقیم رئیس‌جمهور ما با مقامات آمریکایی را نداده و در شرایط فعلی هم نخواهند داد. بماند که این کار بر خلاف عزت، حکمت و مصلحت ملی نیز هستد.

و ثالثا در قبال اظهارات افرادی مثل زاهد باید دانست که مسئله اینان نه حتی توافق که "آمریکا" است.

هر عقل سلیمی می‌داند که یک "توافقِ ممکن" حتی با وجود واسطه هم شدنی است. پس چرا آقای زاهد و امثال ایشان اصرار بر کمرنگ‌سازی نقش یک ضلع ماجرا (روسیه) و پررنگ سازی ضلع دیگر (آمریکا) دارند!؟

مشخص است که مسئله بر سر "کدخدا نمایی از آمریکا"ست و نه اهمیت توافق یا بی‌اهمیتی روسیه.

بماند که تحلیلگران معتقدند اثر برجام احتمالی در دولت آقای رئیسی همانست که در دولت آقای روحانی بود... "تقریبا هیچ".

زاهد پیش از این در اظهارات دیگری، به وزیر امور خارجه و نماینده مذاکراتی ایران در وین نیز پیشنهاد مذاکره مستقیم با آمریکا را داده و گفته بود:

"امیرعبداللهیان یا علی باقری در یک گوشه دنیا، در یک راهروی تنگ، در یک جلسه بین‌المللی می‌توانند تنها یک لیوان قهوه به همتای امریکایی خود تعارف کنند. همین اندک بازیگری پیام خود را می‌رساند. نه چین و نه روسیه نباید فکر کنند که ما مجبور به احتضار بین‌المللی در چنبره منافع آنها هستیم.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: